Cerkwie Galicji Wschodniej
Fotografie ze zbiorów Pawła Kusala, teksty Stanisława Krycińskiego
Format: 210x287m oprawa twarda 272 strony
Drewniana architektura cerkiewna Wschodniej Galicji jest zjawiskiem, które nie ma sobie równych w skali Europy. Różnorodność typów i bogactwo form wprawia w zdumienie każdego, kto zapozna się z tym tematem. Szczególnie zachwycają się nim przybysze z krajów, gdzie buduje się z kamienia, a drewno służy głównie jako opał. Zachwycają, a jednocześnie dziwią, że można budować takie cuda, z tak nietrwałego materiału. Rzeczywiście pożary były plagą dziesiątkującą drewnianą architekturę sakralną, ale mimo to, do początku XX w. dotrwały setki przepięknych cerkwi, z których najstarsze sięgały początku XVI w. Później na cerkwie drewniane spadły inne nieszczęścia. Wiele bezcennych budowli rozebrano w związku z budową nowych – murowanych. Obie wojny światowe również zebrały swoje żniwo. Ciężki czas nastał, gdy tereny Galicji znalazły się pod panowaniem sowieckim. Znów najwyższej klasy świątynie rozpadały się pozbawione opieki lub były rozbierane. W albumie zaprezentowano również niemniej fascynujące cerkwie murowane, od tych najstarszych z XIII–XIV w., po budowle dwudziestowieczne. Ten niezwykły świat galicyjskich cerkwi został utrwalony na fotografiach z okresu od ostatniej ćwierci XIX w., po koniec czwartej dekady XX w. Wiele z tych zdjęć przepadło lub znajduje się w nieznanych nam miejscach, jednak sporą ich część zebrał Paweł Kusal, znany kolekcjoner z Leska, który od wielu lat, z wielkim zaangażowaniem gromadzi ten bezcenny zbiór. Dzięki jego pasji możemy przedstawić świat, który w dużej mierze jest już bezpowrotnie utracony – świat drewnianych cerkwi Galicji Wschodniej.
METROPOLIA LWOWSKA OBRZĄDKU ŁACIŃSKIEGO I jej losy w pojałtańskiej rzeczywistości. Arcybiskupi i biskupi u progu niepodległości 1918
Jan Draus
Bogato ilustrowaną książkę otwiera wstęp arcybiskupa Adama Szala,
a zamyka niezwykle ciekawy rozdział dotyczący losów metropolii lwowskiej, jej kapłanów i kościołów w pojałtańskiej rzeczywistości aż do czasów współczesnych.
Tradycje łacińskiej metropolii lwowskiej sięgają XIV wieku i czasów panowania Kazimierza Wielkiego (1333–1370), który kontynuując dzieło jednoczenia ziem Królestwa Polskiego, zapoczątkowane przez swego ojca Władysława Łokietka, przyłączył z pomocą Węgier, Ruś Halicką do Korony w 1349 roku. Jednocześnie zwrócił się do papieża Urbana V o ustanowienie na tym terenie prowincji kościelnej. Na przestrzeni wieków granice metropolii lwowskiej ulegały częstym zmianom. Te zmiany determinowane były nie tylko sytuacją polityczną Królestwa Polskiego – a od unii lubelskiej z 1569 roku Rzeczypospolitej Obojga Narodów – skutkującą fluktuacją granic państwowych, ale także lokalnymi uwarunkowaniami społecznymi czy wyznaniowymi. Biskupi metropolii lwowskiej poprzez umacnianie diecezjalnych i parafialnych struktur Kościoła katolickiego, wnosili wkład zarówno w rozwój życia religijnego, jak i kultury polskiej. Przykładem był Grzegorz z Sanoka (1407–1477), wybitny przedstawiciel humanizmu i arcybiskup lwowski.
Dla biskupów metropolii lwowskiej, lata zaboru austriackiego nie należały do łatwych. Uwarunkowania polityczne, społeczne, narodowościowe i wyznaniowe, nie zawsze sprzyjały misji Kościoła łacińskiego, pomimo że w monarchii habsburskiej religia rzymskokatolicka była wyznaniem państwowym. Na fundamencie uzyskanej w 1867 roku autonomii, szybko dojrzewały kwestie narodowościowo-wyznaniowe, a także społeczne, prowadzące do emancypacji stanu chłopskiego i robotniczego drogą polityczną. Uderzały one w większym lub mniejszym stopniu w struktury Kościoła. Konflikty polsko-ukraińskie koncentrowały się nie tylko na płaszczyźnie walki o rząd dusz, lecz także walki z polskością, której strzegł Kościół łaciński. Natomiast źródłem konfliktów społecznych nie była religia katolicka, ale powszechna bieda i brak perspektyw na lepsze życie.
W tej sytuacji, z chwilą nastania XX wieku w trzech diecezjach metropolii lwowskiej objęli rządy biskupi Józef Bilczewski, Józef Sebastian Pelczar, Leon Wałęga, którzy poprzez program odrodzenia religijnego i katolicyzmu społecznego nie tylko skutecznie rozwinęli życie religijne, ale także narodowe. To oni wraz z biskupami pomocniczymi Władysławem Bandurskim we Lwowie, Karolem Fischerem w Przemyślu, do których w 1918 roku dołączył Bolesław Twardowski (następca arcybiskupa Bilczewskiego na stolicy metropolitarnej), przygotowali swoje diecezje pod względem religijnym i patriotycznym do II Niepodległości. Ich biografie, to nie tylko osobiste drogi życia, lecz drogi Kościoła i Polski.
Liczba stron:168, oprawa twarda, format 210x287
Lwowskie losy. Tańce ze śmiercią
Jan Bil
LWÓW. PIERWSZE MIESIĄCE 1940 ROKU. NAJGORSZY CZAS OKUPACJI SOWIECKIEJ. W MIEŚCIE PANUJĄ: GŁÓD, TERROR, I STRACH… Trwają aresztowania, zaczynają się masowe deportacje... Wszelkie próby oporu są brutalnie pacyfikowane. Udręczeni i prześladowani mieszkańcy próbują jednak normalnie żyć. Wtedy pojawia się dwóch niezłomnych – Karol doświadczony oficer przedwojennej ,,dwójki”, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych i jego młodszy kolega z lat szkolnych Rafał – inteligent, syn lwowskiego adwokata, a obecnie pracownik firmy zajmującej się parcelacją „pańskiej” ziemi pod przyszłe kołchozy. Spoufaleni z lwowskimi batiarami, zaangażowani w skomplikowane romanse, żyją szybko i niebezpiecznie, każdego dnia stawiają czoła Sowietom, rozpracowując równocześnie złowrogie plany ukraińskich nacjonalistów.
Pierwsza część sagi ,,Lwowskie losy” to wielowątkowa powieść, która przenosi nas w wir wydarzeń w okupowanym Lwowie. Barwne postaci, piękny język lwowskiego bałaku, lawina wątków – to wszystko sprawia, że czyta się ją jednym tchem.
***
Patrzył w napięciu na cztery cienie sunące równym krokiem po podwórzu, równocześnie łowił uchem najmniejsze szmery na klatce schodowej. Mokrą dłonią ściskał chropawą rękojeść visa...
***
Chciał biec, ale przypomniał sobie, że biegnący człowiek zwraca na siebie uwagę przechodniów. Skręcił w stronę Dominikanów, potem koło Kozieła wyszedł na Rynek, koło Jezuitów, Sobieskiego i już Sykstuska... Bał się, że wśród mrowiącego się tu tłumu nie dostrzeże Karola, ale poczuł nagle, jak ktoś delikatnie przytrzymał go za łokieć. – ,,Nu, może ty by si tak ni śpieszył?” – usłyszał za sobą głos kolegi.
JAN BIL urodził się w 1955 roku we Lwowie i mieszkał tam przez 35 lat. W tym czasie ukończył dwie „polskie” (radzieckie, z polskim językiem wykładowym) szkoły, a następnie polonistykę w Wilnie i wrócił do lwowskiej „10” (czyli szkoły im. Marii Magdaleny), żeby uczyć tam, gdzie kiedyś jego uczono. W roku 1990 wyjechał ze Lwowa do Warszawy, aby sześć lat później obronić pracę doktorską (UW) poświęconą twórczości Mariana Hemara. W Warszawie był zatrudniony jako polonista w kilku szkołach, pracownik Kancelarii Prezydenta RP, autor i lektor tekstów w Radio ,,Bajka”, a obecnie (niezbadane są wyroki boskie) jako wykładowca oraz... pracownik firmy ochroniarskiej. Do „aktywów literackich” można zaliczyć kilkadziesiąt wierszy wydrukowanych w almanachach poezji, prasie krajowej i zagranicznej. Tańce ze śmiercią powstawały przez kilkanaście lat, jako hołd ,,lwowskiego dziecka” dla ukochanego miasta i rodziców, którzy we Lwowie świadomie pozostali.
PASTERSTWO W CZARNOHORZE Przyczynki do badań kultury huculskiej
Janusz Gudowski (red.)
Tom „Pasterstwo w Czarnohorze. Przyczynki do badań kultury huculskiej” pod redakcją Janusza Gudowskiego wypełniają efekty kolejnych badań gospodarki pasterskiej na Huculszczyźnie, przeprowadzonych przez autorów w paśmie Czarnohory. Są to te same miejsca, w których zespół badawczy w podobnym składzie pracował już dwukrotnie, w 1999 r. i 2009 r. Efektem tamtych badan były publikacje: ,,Pasterstwo na Huculszczyźnie. Gospodarka – Kultura – Obyczaj" oraz ,,Przekształcenia gospodarki pasterskiej w ukraińskich Karpatach" . ,,Obecny, trzeci etap prac różni się od poprzednich tym, że nastąpił po krótszej (pięcioletniej) przerwie, a do grona uczestników badań dołączyło młodsze pokolenie. Chociaż pod względem obszarowym badania dotyczyły zaledwie wycinka Huculszczyzny, to jednak ich reprezentatywność jest duża. Wynika to zarówno z siły tradycji pasterskiej, jak i oddziaływania czynników zewnętrznych: trendu demograficznego, zmian w nawykach konsumpcyjnych ludności czy wkraczania nowinek w postaci różnych dóbr i możliwości technologicznych, co wpływa na sposób i styl życia pasterzy. (...) Jednak chociaż zmienia się świat materialny pasterstwa, to świat wewnętrzny – duchowy – zachowuje swa trwałość". Zawartość tomu: Wstęp, Itinerarium (Filip Gudowski, Nazarij Nesteruk), Szata roślinna czarnohorskich połonin (Jurij Nesteruk), Gospodarka na połoninach (Janusz Gudowski,Jacek Hucuł-Stróżewski), Kobieta na połoninie (Katarzyna Tur-Marciszuk), Młodzież i dzieci na połoninach (Szymon Marciszuk), Polityka na połoninach (Wit Gudowski), Kultura materialna – osadnictwo i budownictwo na połoninach (Włodzimierz Witkowski), Piśmiennictwo dotyczące pasterstwa na Huculszczyźnie (Michał Kropiwnicki, Andrzej Ruszczak, Władysław Żakowski), Od przemysłu domowego, poprzez światowe wystawy do izb pamięci (Katarzyna Tur-Marciszuk).
Format: B5, Liczba stron: 156, oprawa broszurowa
Okruchy Atlantydy. Kresowe peregrynacje z upadłą Bestią w tle
Zdzisław Skrok
Książka jest relacją z podróży na polskie Kresy, na początku lat 90. minionego stulecia, w poszukiwaniu szlachty zagrodowej na Wileńszczyźnie i Polesiu, czartów na Białorusi, polskich śladów na Podolu, Vincenzowskiej prawdy starowieku w Czarnohorze, ale też iście awanturniczych przygód w Gorganach i Bieszczadach Wschodnich. Jak pisze autor: ,,Były to podróże swobody, choć na granicach upadłego imperium nadal szczerzyły kły druciane >>sistiemy<<, wyżki i pasy codziennie bronowanej ziemi. Wszystko tam było dla mnie nowe, zaskakujące, ale w jakiś sposób też znajome, bliskie, nasze. Rozpoznawane w ruinach dworów i zamków, w cmentarnych nagrobkach, w mowie ludzi którzy przetrwali czas zagłady i doczekali sczeźnięcia Bestii. Była to też kraina nie znająca jeszcze pojęcia turystyki masowej, zorganizowanej, prawie pozbawiona lokalnych środków transportu i bazy noclegowej, w rzadko dostępnych sklepach oferująca jedynie chleb i wódkę. Co akurat na nas, wytrenowanych w gospodarce pustych haków, nie robiło wrażenia"
***
Zdzisław Skrok – archeolog, podróżnik, popularyzator nauki i publicysta. Jest autorem książek zawierających eseje historyczne i archeologiczne, m.in. Podolska legenda (2007), Wielkie Rozdroże. Ćwiczenia terenowe z archeologii wyobraźni (2008) Mądrość prawieków (2009), Wymowność rzeczy (2012), Czy wikingowie stworzyli Polskę? (2013).
Oprawa twarda; Liczba stron: 240; Format:135x205 mm
Wspomnienia z lat 1803–1863
Leon Xiążę Sapieha
Leon książę Sapieha (1803–1878) to jedna z najwybitniejszych postaci XIX w. Polityk, pierwszy Marszałek Sejmu Krajowego Galicji, jeden z dowódców powstania listopadowego na Wołyniu, odznaczony za bohaterstwo Orderem Virtuti Militari (1831). Po klęsce powstania i konfiskacie dóbr kodeńskich, zamieszkał na stałe w Galicji, czyniąc zakupiony zamek w Krasiczynie swą siedzibą rodową. Był znakomitym gospodarzem, inicjatorem rozwoju gospodarczego kraju, patriotą, który poświęcił swe życie odrodzeniu ojczyzny.
*************
We Wspomnieniach odnajdujemy zapis losów arystokraty na tle historycznych wydarzeń XIX w. – od lat dziecięcych, przypadających na czasy wojen napoleońskich, przez młodość i naukę w Paryżu, udział w powstaniu 1830 r., kilkanaście lat służby ojczyźnie jako marszałek krajowy, a potem prezes licznych instytucji finansowych. Zapisy księcia Sapiehy urywają się w 1863 r., zapewne wiek i choroba nie pozwoliły mu prowadzić ich dalej.
*************
Przewodnik po Polsce południowo-wschodniej
Przewodnik po Polsce południowo-wschodniej
z 28 mapami
red. Stanisław Lenartowicz
Format – 115x165 mm,
oprawa twarda, płótnopodobna, z tłoczeniem
Objętość – 608 str + 28 map i planów
Ekskluzywny przewodnik retro z 1937 r. po południowo-wschodnich kresach II RP zabierze nas w podróż po Huculszczyźnie, Roztoczu Lwowskim, Ziemi Przemyskiej, Lubelszczyźnie, Wołyniu, Podolu, Pokuciu, zagłębiu naftowym z Drohobyczem i Stryjem oraz Beskidach Wschodnich. Znajdziemy w nim propozycje wycieczek krajoznawczych oraz opisy najważniejszych zabytków takich miast jak Lwów, Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Lublin, Zamość, Brody, Zbaraż, Łuck, Równe, Kowel, Tarnopol, Sambor, Kosów i Żabie. Ciekawe teksty zostały opatrzone pięknymi, niezwykle dokładnymi planami i mapami, które także dzisiaj mogą być pomocne w zwiedzaniu tych miejsc. Wspaniały prezent dla wszystkich miłośników Kresów.
SPIS MAP:
Mapa szlaków komunikacyjnych
Mapa 630x570 mm, Polska południowo-wschodnia
Okolice Lwowa
Puławy–Kazimierz
Szwajcaria Wołyńska
Przełom Słuczy
Miodobory
Jar Dniestru: Niżniów–Uścieczko
Jar Dniestru: Zaleszczyki–Dźwinogród
Zagłębie Borysławskie
Dolina Górnego Prutu
Gorgany Wschodnie
Czarnohora
Okolice Sławska
Gorgany Zachodnie
Gorgany Środkowe
Kołomyja–Kosów–Kuty
Beskidy Huculskie
Żabie i okolica
PLANY MIAST:
Lwów
Jarosław
Przemyśl
Lublin
Zamość
Łuck
Tarnopol
Stanisławów
Przewodnik po Polsce północno-wschodniej
Ekskluzywny reprint przewodnika z 1935 r. z 20 planami i mapami dołożonymi w kieszonce na tyłach publikacji. Znajdziemy w nim propozycje wycieczek krajoznawczych oraz opisy najważniejszych zabytków. Zawiera informacje o następujących krainach:
Wileńszczyzna
Nowogródczyzna
Grodzieńszczyzna
Suwalszczyzna
Kurpiowszczyzna
Puszcze Białowieska i Świsłocka
Podlasie
Polesie
Przykłady map:
WKRÓTCE ukaże się druga część Przewodnika po Polsce
Lwów. Miasto zatartych granic
Tekst: Prof. Stanisław Sławomir Nicieja
Fotografie: Krzysztof Hejke, Siergiej Tarasow i inni
Format: 240x290 mm; Liczba stron: 148
Nowy wspaniały album o Lwowie. Doskonałemu, erudycyjnemu tekstowi profesora Nicieji, towarzyszą znakomite fotografie Krzysztofa Hejke i Siergieja Tarasowa przedstawiające wielowiekową i wielokulturową historię Lwowa.
Lwów buduje swoją współczesną mitologię, często wspólną wielu narodom. I to jest najbardziej pozytywnym zjawiskiem. Miasto to jest bowiem obszarem, na którym przecina się kilka historii równoległych – jest Lwów polski, ukraiński, żydowski, austriacki, ormiański i one wszystkie, na dobrą sprawę, tworzą specyfikę tego miasta. Dziejów Lwowa nie da się wyrwać z historii Polski. Gdyby ktoś chciał to uczynić, musiałby amputować z polskiej pamięci historycznej trudno wymierzalną przestrzeń czasową i intelektualną. I na tym polega fenomen tego miasta w historii Polski i Europy. [Fragment Wstępu]
Profesor Stanisław Sławomir Nicieja – historyk, biografista, eseista, długoletni rektor Uniwersytetu Opolskiego i jego budowniczy, senator RP V kadencji, miłośnik i renowator zabytków, laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. „Gloria Artis”, tygodnika „Polityka”, „Pro Memoria”, Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie. Ma w swoim dorobku setki artykułów, dwadzieścia książek i kilkanaście filmów historycznych. Jest wybitnym znawcą dziejów Kresów Wschodnich, czego dobitnie dowiódł książkami: „Cmentarz Łyczakowski we Lwowie”, „Orlęta Lwowskie – czyn i legenda”, „Twierdze kresowe Rzeczypospolitej”, „Lwów. Ogród snu i pamięci”, „Kresowe Trójmiasto. Truskawiec-Drohobycz-Borysław”, „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych” (wielotomowa). Esej o Lwowie otwierający ten album jest wynikiem trzydziestoletnich przemyśleń autora nad dziejami Lwowa.
Fragmenty do obejrzenia: http://issuu.com/librapl/docs/
Przewodnik po Lwowie z kolorowym planem miasta
Mieczysław Orłowicz
Format: 115x165 mm
Liczba stron: 280
Ekskluzywny reprint wydania z 1925 roku to wycieczka po przedwojennym Lwowie i jego okolicy, z dołączonym kolorowym planem miasta.
Na niemal trzystu stronach tego bogato ilustrowanego, pięknymi fotografiami, przewodnika znajdziemy historię Lwowa oraz opisy wszystkich wspaniałych, nawet tych mniej znanych, zabytków Lwowa. Prowadzi on przez przedwojenne lwowskie ulice, wskazując czytelnikowi galerie, muzea, pomniki oraz parki, piękniejsze gmachy, kościoły i cerkwie.
Przewodnik zawiera również zaplanowane przez Orłowicza, przed niemal wiekiem, propozycje bliższych i dalszych wycieczek za miasto, które do dziś nie tracą na swej aktualności. Prowadzą one między innymi do Czartowskiej Skały, zamku w Starym Siole, cerkwi w Gródku Jagiellońskim czy zamków w Olesku i Żółkwi.
Przewodnik po województwie tarnopolskiem
Tomasz Kunzek
Ekskluzywny reprint wydania z 1928 roku, dotyczącego województwa tarnopolskiego – najbardziej na południowy wschód wysuniętego obszaru II RP. Ziemia ta „mlekiem i miodem" płynąca przechodziła ciężkie koleje. Trzema szlakami wpadały tu hordy najeźdźców od wschodu, pustosząc ogniem i mieczem kraj, który stał się terenem bohaterskich walk i najważniejszych rozpraw oręża polskiego. Niemal wszystkie jej zamki jak Zbaraż, Podhorce i Olesko owiane są wspomnieniami historycznymi, a każda piędź ziemi przesiąkła krwią najlepszych synów Ojczyzny, którzy broniąc wrogom dostępu do Państwa, będącego przedmurzem kultury zachodniej, dali życie swe w ofierze.
DO PRZEWODNIKA ZOSTAŁA DODANA MAPA WOJEWÓDZTWA TARNOPOLSKIEGO
Ucieczka z Sybiru. Z miłości do dziecka
Władysława Pawłowska
MIŁOŚĆ, TĘSKNOTA, CIERPIENIE, DEPORTACJA, BOHATERSKA UCIECZKA
– O TYM WSZYSTKIM JEST TA HISTORIA
Opracowanie listów Władysławy Pawłowskiej, opisanie Historii rodziny Pawłowskich – Małgorzata Jarosińska
Tę niezwykłą historię napisało życie. Jej główną bohaterką jest młoda kobieta, Władysława Pawłowska, która wiosną 1940 r., w czasie tzw. drugiej deportacji została wywieziona z Brodów do Liniejewki w północnym Kazachstanie. To także historia jej męża, oficera Jana Pawłowskiego, zamordowanego w Katyniu w kwietniu 1940 r. Występuje tu jeszcze jeden bohater, mały Jędruś, do którego tęsknota i miłość, skłoniła Władysławę do bohaterskiej ucieczki z Sybiru. To myśl o nim i wiara w Bożą Opatrzność pozwoliła jej przetrwać zesłanie, sowieckie więzienie, głód, upodlenie i zaprowadziła z powrotem na rodzimą ziemię.
Synuniu mój malutki, ojciec Twój, matka i wujkowie cierpią dlatego, byś Ty już nigdy nie potrzebował cierpieć. Wywalczą Ci i wycierpią tę dobrą i spokojną przyszłość. Kiedyś gdy Bozia wszystko odmieni i powrócimy, mateńka Twoja weźmie Cię na kolana i opowiadać będzie jak to jest na Sybirze. Jakie tu stepy olbrzymie, nad którymi latają masami jastrzębie i wiatry wieją ogromne. Jak jeżdżą Kozacy, Kirgizi o twarzach tajemniczych, w olbrzymich czapach futrzanych z nahajami w rękach... Jak mateńka Twoja pracowała na stepach Azji i do malutkiego Jędrusia tęskniła, patrzyła zawsze na zachód, czy wiatr jej czegoś nie przyniesie od synunia malutkiego. Będzie to wtedy śliczną bajką.[…]
Liczba stron: 204
Format: 160x240 mm
Oprawa: twarda
ISBN 978-83-63526-17-7
Województwo wileńskie i nowogródzkie
Tekst: J. Remer, A. Wisłocki
Fotografie: J. Bułhak, A. Wisłocki i inni
Format: 210x287
Oprawa twarda
Liczba stron: 88
Cena det. 29,90 zł
ISBN 978-83-63526-20-7
Książka jest piątym tomem z serii reprintów Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach i stanowi sentymentalną podróż przez obszar dawnych województw wileńskiego i nowogródzkiego.
Przeglądając karty albumu odwiedzimy takie miejsca jak: Troki, Brasław, Krewo, Jaszuny. Baranowicze, Tuhanowicze, Nowogródek czy Nieśwież. Będziemy podziwiać ziemię słynną swymi jeziorami, jak: Świteź, Narocz, Snudy, Świr, Dryświaty i inne, które skupiły się rzędami, jak jakieś perły nanizane na Matce Ziemi...układające swe szeregi na liczne kilometry, lub wzrosły do wielkich rozmiarów smug wodnych. I albo ukryły się w pierścieniach otaczających je lasów, albo wielkimi taflami rozlały się wśród zielonych łąk.
Wilno
Czwarty tom serii ,,Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach" przedstawia nam międzywojenny obraz Wilna, o którym czytamy: ,,Miasto — twierdza, od wieków obóz warowny, leżący na wielkich szlakach handlowych, pośród puszcz i borów, opasany wstęgą Wilii, zamknięty łańcuchem wzgórz, skupiony, rozmodlony w swoich kilkudziesięciu kościołach, tworzący wewnątrz najbardziej pokojowe twory — sztukę. Miasto, obdarzone z natury najpiękniejszymi tworami, miasto hojnie przez sztukę wyposażone, miasto obdarte przez najeźdźców i królewskim płaszczem Wieszcza okryte, miasto rycerzy, miasto — siedziba Pani Ostrobramskiej, miasto filaretów i filomatów, miasto artystów, poetów i muzyków, miasto — kość niezgody dwóch narodów, miasto najwyższych uniesień i wzlotów — jest miłym, ukochanym i drogim miastem Rzeczypospolitej".
Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji.
Libra PL, Rzeszów 2012
Format: 210 x 287
Liczba stron: 80
ISBN 978-83-63526-18-4
Opracowanie graficzne Zbigniew Karaszewski
Redakcja Adriana Pyszkowska
Wołyń i Polesie
Książka jest trzecim tomem serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach i stanowi sentymentalną podróż przez obszar dawnych województw wołyńskiego i poleskiego.
Przeglądając karty albumu odwiedzimy takie miejsca jak: Wiśniowiec, Poczajów ze słynną ławrą, Krzemieniec z liceum do którego uczęszczał Juliusz Słowacki, czy też zapisane na trwałe w historii Polski grody, jak Dubno, Ołyka, Beresteczko, Łuck i pięknie położony nad rzeką Piną Pińsk.
Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji, mającej krajobraz polski wraz z zamieszkującym go ludem i znajdujące się na ziemi naszej zabytki budownictwa i sztuki odtworzyć w ilustracji możliwie wiernie i miłująco, ażeby tej ziemi syn mógł się z nimi bliżej poznać, bez trudu, u siebie w domu, w każdej chwili gdy zechce…
Libra PL, Rzeszów 2012
Format: 210x287
Liczba stron: 80
ISBN 978-83-63526-14-6
Opracowanie graficzne Zbigniew Karaszewski
Redakcja Adriana Pyszkowska
Województwo stanisławowskie i tarnopolskie
Drugi tom serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach to sentymentalna podróż przed dawny obszar przedwojennych województw stanisławowskiego i tarnopolskiego.
Na dawnych fotografiach zobaczymy takie miejsca jak: Stryj, Turka, Rafajłowa, Jamna, Worochta, Żabie, Kosów, Stanisławów, Tarnopol, Podhorce, Zaleszczyki czy Okopy Świętej Trójcy. Przeglądając karty albumu zachwycimy się górskimi widokami Gorganów i Bieszczadów Wschodnich oraz pięknymi wizerunkami Hucułów.
Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji, mającej krajobraz polski wraz z zamieszkującym go ludem i znajdujące się na ziemi naszej zabytki budownictwa i sztuki odtworzyć w ilustracji możliwie wiernie i miłująco, ażeby tej ziemi syn mógł się z nimi bliżej poznać, bez trudu, u siebie w domu, w każdej chwili gdy zechce...
Libra PL, Rzeszów 2012
Format: 210x287
Liczba stron: 100
ISBN 978-83-63526-10-8
Opracowanie graficzne Zbigniew Karaszewski
Redakcja Adriana Pyszkowska
Lwów i województwo lwowskie
Album jest pierwszą częścią czternastotomowej serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach. Zobaczymy w nim międzywojenne fotografie takich miast dawnego województwa lwowskiego, jak Przemyśl, Jarosław, Łańcut, Przeworsk, Rzeszów, Baranów Sandomierski, Drohobycz, Truskawiec, Żółkiew, Sokal, Bełz i tytułowy Lwów.
Tekst prof. Tadeusza Szydłowskiego uzupełniają znakomite fotografie tak wybitnych fotografików jak Jan Bułhak, Henryk Poddębski i Antoni Lenkiewicz.
Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji, mającej krajobraz polski wraz z zamieszkującym go ludem i znajdujące się na ziemi naszej zabytki budownictwa i sztuki odtworzyć w ilustracji możliwie wiernie i miłująco, ażeby tej ziemi syn mógł się z nimi bliżej poznać, bez trudu, u siebie w domu, w każdej chwili gdy zechce...
Libra PL, Rzeszów 2012
Format: 210x287
Liczba stron: 88
ISBN 978-83-63526-06-1
Opracowanie graficzne Zbigniew Karaszewski
Redakcja Adriana Pyszkowska