Mapa samochodowa Polski z 1939, z mapami administracyjną, fizyczną i narodowości
Druga strona mapy zawiera przepiękny zbiór zdjęć najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych obiektów mieszczących się przedwojennych granicach Polski wraz z opisem.
Skala mapy 1: 1 250 000
Format po rozłożeniu 700 x 1000 mm
Wydanie II, Rzeszów 2015
ISBN 978-83-63526-33-7
Morze i Pomorze
Tekst: M. Orłowicz, M. Zaruski, fotografie: Photo-Plat, J. Bułhak, J. Kłos i inni
Ostatni, czternasty tom serii reprintów Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach jest podróżą na północny kraniec kraju, polski obszar Pomorza. Jak pisał autor tekstu wstępu do tomu: Piękne województwo pomorskie należy do najbardziej interesujących w Polsce, nie brak mu osobliwości turystycznych i krajoznawczych. Dążą ku niemu stale rzesze turystów, aby pozanć brzeg morski, piękne okolice Szwajcarii Kaszubskiej, liczne jeziora po obydwu stronach Wisły, interesującą etnograficznie krainę Kaszubów, Bory Tucholskie, dolinę majestatycznej Wisły, liczne zabytki miast pomorskich, osobliwości przyrody, czy też imponujące ruiny zamków krzyżackich.
Format: 210x287
Oprawa twarda
Liczba stron: 76
ISBN 978-83-63526-29-0
Górny Śląsk
Tekst: W. Miedniak, fotografie: Z. Marcinkowski, Photo-Plat i inni
Trzynasty tom serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach to podróż na międzwojenne ziemie śląskie, różnorodne i bogate w sprzeczności. Na północy to przede wszystkim w dymne pary osnuta kraina nieprzerwanej, dniem i nocą, pod ziemią i na jej powierzchni, wrącej pracy miliona kół maszynowych i setek tysięcy ramion robotniczych. W środkowej częśći ziemia ta jest głównie równinna polna i rolna, a w południowa część to zakątek górski, obleczony i w świątynną powagę leśną i słoneczną krasę hal, surowy dla ludzi, ale też i ludzi hartownych wychowujący.
Format: 210x287
Oprawa twarda
Liczba stron: 64
ISBN 978-83-63526-28-3
Województwo poznańskie
Tekst: M. Orłowicz, fotografie: Z. Marcinkowski, Photo-Plat, J. Bułhak i inni
Dwunasty tom serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach to nostalgiczna podróż przez ziemie dawnego województwa poznańskiego. Na kartach albumu zobaczymy: słynną Mysią Wieżę w Kruszwicy, zabytki Poznania, Strzelno, gnieźnieńską katedrę, zamek w Kórniku, pałac w Rogalinie, Szamotuły, Leszno, pałac Sułkowskich w Rydzynie, a także Bydgoszcz i Inowrocław, które do 1938 r. znajdowały się na terenie tego województwa.
Format: 210x287
Oprawa twarda
Liczba stron: 76
ISBN 978-83-63526-27-6
Województwo kieleckie
T. X Województwo kieleckie
Tekst: Aleksander Janowski, fotografie: J. Jaroszyński, S. Szalay, S. Radomski, J. Kłos i inni
Jedenasty tom z serii reprintów Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach to okazja do zobaczenia międzywojennych zdjęć z obszaru dawnego województwa kieleckiego, ziemi, która jest jak ,,drogocenna makata, utkana ze złota sandomierskich łanów, na tle zielonych aksamitów Puszczy Kozienickiej i lasów łysogórskich, przeszyta błękitnymi nićmi obfitych rzek”. Na kartach albumu zaprezentowane są m.in. zdjęcia: Kielc, Częstochowy, Pilicy, Ojcowa, Miechowa, Kurozwęk, Oblęgorka, Chęcin, klasztoru na Świętym Krzyżu, Wąchocka, Opatowa czy Sandomierza.
Województwo lubelskie i białostockie
T. X Województwo lubelskie i białostockie
Tekst: Władysław Woydyno, fotografie: J. Bułhak, S. Szalay, S. Radomski i inni
Książka jest dziesiątym tomem z serii reprintów Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach i stanowi sentymentalną podróż przez obszar dawnych województw lubelskiego i białostockiego, ziemi, która ,,jest skarbnicą malowniczości nie tylko rozsypanej szczodrą ręką przyrody, ale i tworzonej przez lud miejscowy”.
Przeglądając karty albumu odwiedzimy takie miejsca jak: Lublin, Nałęczów, Puławy, Kazimierz nad Wisłą, Zamość, Białystok, Grodno, Druskieniki, Puszcza Białowieska czy jeziora Suwalszczyzny.
Województwo warszawskie i łódzkie
Tekst: Władysław Woydyno, fotografie: H. Poddębski J. Bułhak, J. Kłos i inni
Album jest dziewiątym tomem serii reprintów Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach. Zobaczymy w nim przedwojenne fotografie z obszaru dawnych województw warszawskiego i łódzkiego, a więc Serock, Pułtusk, Opinogórę, klasztor w Przasnyszu, zabytki Włocławka, zdrojowisko w Ciechocinku, Łowicz z katedrą i łowiczankami w barwnych strojach ludowych, pałac pani Walewskiej w Walewicach, w którym bywał Napoleon, romantyczne ruiny w Arkadii, ruiny zamku w Czersku nad Wisłą, fabryczną Łódź ze słynną ulicą Piotrkowską, a także historyczny Kalisz, Sieradz, Wieluń i Wartę.
Krakowskie, Tatry i Pieniny
Tekst: J. Lankau, Z. Sosnowski, M. Świerz, fotografie: J. Jaroszyński, T. Zamojski i inni
Album jest siódmym tomem serii reprintów Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach. Zobaczymy w nim przedwojenne fotografie z obszaru dawnego województwa krakowskiego, ziemi nie tylko historycznej i drogiej sercu polskiemu, ale też i pięknej.
Na kartach albumu odwiedzimy Żywiec, Kalwarię Zebrzydowską, Zakopane, Czorsztyn, Stary Sącz, Biecz, Gorlice, Szymbark, Rabkę i Krynicę, a także zobaczymy wspaniałe, zapierające dech w piersiach, fotografie Tatr i Pienin oraz barwne wizerunki górali.
Format 210x287 mm
Oprawa twarda
Liczba stron: 100
ISBN 978-83-63526-22-1
Kraków
Tekst: T. Szydłowski
Fotografie: J. Bułhak, H. Poddębski, J. Kłos i inni
Format: 210x287
Oprawa twarda
Liczba stron: 80
Cena det. 29,90 zł
ISBN 978-83-63526-21-4
Szósty tom z serii reprintów Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach to podróż do międzywojennego Krakowa. Na kartach albumu zobaczymy w przedwojennej szacie nie tylko tak charakterystyczne dla Krakowa obiekty, jak: Wawel, Barbakan, Sukiennice, Kościół Mariacki czy Teatr im. Słowackiego, ale też krakowskie kwiaciarki na Rynku, trębacza na wieży Kościoła Mariackiego czy słynnego Lajkonika.
Album stanowi nostalgiczną wycieczkę po ulicach międzywojennego Krakowa, gdzie na każdym prawie kroku czytać można, jak w księdze otwartej dzieje odległej przeszłości miasta, a z nimi także dzieje narodu poznawać, jak miasto, które przez długie lata było stolicą państwa, odzwierciedlało jego losy...
Województwo wileńskie i nowogródzkie
Tekst: J. Remer, A. Wisłocki
Fotografie: J. Bułhak, A. Wisłocki i inni
Format: 210x287
Oprawa twarda
Liczba stron: 88
Cena det. 29,90 zł
ISBN 978-83-63526-20-7
Książka jest piątym tomem z serii reprintów Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach i stanowi sentymentalną podróż przez obszar dawnych województw wileńskiego i nowogródzkiego.
Przeglądając karty albumu odwiedzimy takie miejsca jak: Troki, Brasław, Krewo, Jaszuny. Baranowicze, Tuhanowicze, Nowogródek czy Nieśwież. Będziemy podziwiać ziemię słynną swymi jeziorami, jak: Świteź, Narocz, Snudy, Świr, Dryświaty i inne, które skupiły się rzędami, jak jakieś perły nanizane na Matce Ziemi...układające swe szeregi na liczne kilometry, lub wzrosły do wielkich rozmiarów smug wodnych. I albo ukryły się w pierścieniach otaczających je lasów, albo wielkimi taflami rozlały się wśród zielonych łąk.
Wilno
Czwarty tom serii ,,Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach" przedstawia nam międzywojenny obraz Wilna, o którym czytamy: ,,Miasto — twierdza, od wieków obóz warowny, leżący na wielkich szlakach handlowych, pośród puszcz i borów, opasany wstęgą Wilii, zamknięty łańcuchem wzgórz, skupiony, rozmodlony w swoich kilkudziesięciu kościołach, tworzący wewnątrz najbardziej pokojowe twory — sztukę. Miasto, obdarzone z natury najpiękniejszymi tworami, miasto hojnie przez sztukę wyposażone, miasto obdarte przez najeźdźców i królewskim płaszczem Wieszcza okryte, miasto rycerzy, miasto — siedziba Pani Ostrobramskiej, miasto filaretów i filomatów, miasto artystów, poetów i muzyków, miasto — kość niezgody dwóch narodów, miasto najwyższych uniesień i wzlotów — jest miłym, ukochanym i drogim miastem Rzeczypospolitej".
Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji.
Libra PL, Rzeszów 2012
Format: 210 x 287
Liczba stron: 80
ISBN 978-83-63526-18-4
Opracowanie graficzne Zbigniew Karaszewski
Redakcja Adriana Pyszkowska
Wołyń i Polesie
Książka jest trzecim tomem serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach i stanowi sentymentalną podróż przez obszar dawnych województw wołyńskiego i poleskiego.
Przeglądając karty albumu odwiedzimy takie miejsca jak: Wiśniowiec, Poczajów ze słynną ławrą, Krzemieniec z liceum do którego uczęszczał Juliusz Słowacki, czy też zapisane na trwałe w historii Polski grody, jak Dubno, Ołyka, Beresteczko, Łuck i pięknie położony nad rzeką Piną Pińsk.
Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji, mającej krajobraz polski wraz z zamieszkującym go ludem i znajdujące się na ziemi naszej zabytki budownictwa i sztuki odtworzyć w ilustracji możliwie wiernie i miłująco, ażeby tej ziemi syn mógł się z nimi bliżej poznać, bez trudu, u siebie w domu, w każdej chwili gdy zechce…
Libra PL, Rzeszów 2012
Format: 210x287
Liczba stron: 80
ISBN 978-83-63526-14-6
Opracowanie graficzne Zbigniew Karaszewski
Redakcja Adriana Pyszkowska
Województwo stanisławowskie i tarnopolskie
Drugi tom serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach to sentymentalna podróż przed dawny obszar przedwojennych województw stanisławowskiego i tarnopolskiego.
Na dawnych fotografiach zobaczymy takie miejsca jak: Stryj, Turka, Rafajłowa, Jamna, Worochta, Żabie, Kosów, Stanisławów, Tarnopol, Podhorce, Zaleszczyki czy Okopy Świętej Trójcy. Przeglądając karty albumu zachwycimy się górskimi widokami Gorganów i Bieszczadów Wschodnich oraz pięknymi wizerunkami Hucułów.
Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji, mającej krajobraz polski wraz z zamieszkującym go ludem i znajdujące się na ziemi naszej zabytki budownictwa i sztuki odtworzyć w ilustracji możliwie wiernie i miłująco, ażeby tej ziemi syn mógł się z nimi bliżej poznać, bez trudu, u siebie w domu, w każdej chwili gdy zechce...
Libra PL, Rzeszów 2012
Format: 210x287
Liczba stron: 100
ISBN 978-83-63526-10-8
Opracowanie graficzne Zbigniew Karaszewski
Redakcja Adriana Pyszkowska
Lwów i województwo lwowskie
Album jest pierwszą częścią czternastotomowej serii Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach. Zobaczymy w nim międzywojenne fotografie takich miast dawnego województwa lwowskiego, jak Przemyśl, Jarosław, Łańcut, Przeworsk, Rzeszów, Baranów Sandomierski, Drohobycz, Truskawiec, Żółkiew, Sokal, Bełz i tytułowy Lwów.
Tekst prof. Tadeusza Szydłowskiego uzupełniają znakomite fotografie tak wybitnych fotografików jak Jan Bułhak, Henryk Poddębski i Antoni Lenkiewicz.
Przedwojenne dzieło do dziś budzi zachwyt swoim rozmachem oraz odwagą stawianych opinii. Pokazuje nie tylko obraz Polski, której już nie ma, w jej przedwojennych granicach, ale także stan ówczesnej świadomości kulturowej Polaków. Wszelkie zmiany redakcyjne dokonane we współczesnym wydaniu nie ingerują w ogólny zamysł publikacji, mającej krajobraz polski wraz z zamieszkującym go ludem i znajdujące się na ziemi naszej zabytki budownictwa i sztuki odtworzyć w ilustracji możliwie wiernie i miłująco, ażeby tej ziemi syn mógł się z nimi bliżej poznać, bez trudu, u siebie w domu, w każdej chwili gdy zechce...
Libra PL, Rzeszów 2012
Format: 210x287
Liczba stron: 88
ISBN 978-83-63526-06-1
Opracowanie graficzne Zbigniew Karaszewski
Redakcja Adriana Pyszkowska