Książki dla dzieci i młodzieży

Legenda o Biesie, Czadach i Sanie

Tekst: Marian Hess, ilustracje: Gabriela Gorączko

Bieszczady to wyjątkowy i magiczny zakątek Polski. To szumiące trawami połonin, nie najwyższe, a jednak majestatyczne góry, dzika przyroda i ślady dawnej wielokulturowej historii. Nad pięknem tej krainy czuwają Czady zamieszkujące dziuple starych drzew. To one rzucają na wędrowców czar, który sprawia, że nie sposób zapomnieć jej uroku. Dlatego w Bieszczady przyjeżdża się raz, a potem już tylko wraca. Nazwę tych gór wywodzimy z legendy o złym Biesie, dobrych Czadach oraz dzielnym i mądrym Sanie. Stworzył ją dawno temu, na podstawie miejscowych podań, rzeźbiarz i etnograf Marian Hess. Odżywa ona dzisiaj, zilustrowana sugestywnymi grafikami Gabrieli Gorączko, inspirowanymi oryginalnymi rzeźbami tego niezwykłego artysty.

 

Oprawa twarda, format: 164 x 230 mm, 32 strony

Stara cena: 39,90 PLN

Cena: 29,90 PLN

Oszczędzasz: 10,00 PLN! (25.06%)

Loading Updating cart...
Kup teraz
Sale

Wielka księga zwierząt wymarłych i zagrożonych

Tekst: Serenella Quarello, Ilustracje: Alesio Alcini

Nawet najmniejsze i najbardziej niepozorne zwierzę jest ważną częścią układanki zwanej przyrodą. Dzięki każdemu z nich nasza planeta jest bogatsza i piękniejsza. Gdy ginie jakiś gatunek, tracimy go na zawsze. Na kartach ,,Wielkiej księgi zwierząt wymarłych i zagrożonych" opisano stworzenia, których już nie ma i te, które możemy jeszcze uratować. Zastanówmy się, co zrobić, by nie stracić ani kropli z oceanu życia.

Autorzy ,,Wielkiej księgi zwierząt wymarłych i zagrożonych" zapraszają do barwnego i różnorodnego świata zwierząt. W ich książce, jak w intrygującym gabinecie osobliwości, przeplatają się stworzenia dobrze nam znane i takie, o których istnieniu być może nie mieliśmy pojęcia. Dzięki tej pięknie ilustrowanej publikacji możemy zachwycić się światem, w którym żyjemy i zastanowić się, co zrobić, by był on dobrym miejscem do życia – tak dla nas, jak i dla istnień wokół nas.

Oprawa twarda, 64 strony, format 240 x 330

Stara cena: 69,90 PLN

Cena: 49,90 PLN

Oszczędzasz: 20,00 PLN! (28.61%)

Loading Updating cart...
Kup teraz
Sale

Karpaccy muzykanci

Tekst : Joanna Sarnecka, ilustracje: Gabriela Gorączko

Urocza opowieść o leśnym chochliku, który rusza w drogę przez Karpaty, aby odnaleźć swoje imię. Przy okazji ma wypełnić niezwykle ważne zadanie – zebrać orkiestrę, która zagra na orlim weselu. Mijają pory roku, a on, wędrując górami i dolinami, spotyka kolejnych muzykantów: zająca Wasyla, niedźwiedzia Petra, wilka Feriego i rysia Jana. Każdy z nich pochodzi z innego kraju i gra na innym instrumencie. Łączy ich muzyka – uniwersalny język, który sprawia, że wszystko staje się bliskie, zrozumiałe i znajome. Jak skończy się ta historia? Tego dowiedzcie się sami, ruszając z chochlikiem w jego karpacką przygodę.

O AUTORKACH

Joanna Sarnecka Wędrowniczka po karpackich szlakach, mama pięknych osób, mieszkanka lasu. Z wykształcenia antropolożka kultury i etnografka, miłośniczka tańców tradycyjnych. Opowiadaczka w grupie „Opowieści z Walizki“, czasem przygrywająca na tym i owym.

Gabriela Gorączko Absolwentka ASP we Wrocławiu.  Ze swymi pracami uczestniczyła w wystawach międzynarodowych m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Iranie, Słowacji, Chinach oraz wielu miejscach w Polsce. Zajmuje się ilustracją, grafiką, artystycznym drukiem cyfrowym, designem oraz brandingiem. Zilustrowana przez nią  „Leśna sprawa“ (z tekstem Tomasza Kędry) otrzymała nagrodę główną w konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki 2020.

Format: 200x250 mm, oprawa twarda. 64 strony

Stara cena: 49,90 PLN

Cena: 39,90 PLN

Oszczędzasz: 10,00 PLN! (20.04%)

Loading Updating cart...
kup teraz
Sale

Nikifor

Maria Strzelecka

 

Bogato ilustrowana opowieść o Epifaniuszu Drowniaku (1895–1968), zwanym Nikiforem, wybitnym łemkowskim malarzu, który stworzył swój niepowtarzalny styl. Mimo wielu przeciwności losu – biedy, kalectwa, prześladowań i niezrozumienia – wytrwale podążał własną ścieżką. Miał świadomość swego geniuszu i wyjątkowości sztuki, którą kreował.

Co można zrobić, mając do dyspozycji tak skromny zestaw narzędzi? Szkolne farbki o podstawowych kolorach, ołówki, kredki, klej, nożyczki, temperówkę, butelkę z wodą, pieczątki z podpisem i skrawki papieru? Można stworzyć cały świat, góry i lasy, wsie i miasta, piękne budowle i wijące się tory kolejowe, olśniewające zachody słońca, pochmurne dni i gwiaździste noce. Można namalować ludzi dobrych i złych, całe zastępy świętych i siebie samego. Takimi narzędziami Nikifor, malarz z Krynicy, pracując każdego dnia, wymalował własny lepszy świat. [fragment tekstu]

Maria Strzelecka Doktor sztuk plastycznych. Malarka, ilustratorka, autorka filmów animowanych, gitarzystka basowa i wokalistka zespołów punkowych, absolwentka warszawskiej ASP. Wielbicielka dalekiej Północy i całkiem bliskiego Beskidu Niskiego. Mama dwójki dzieci i opiekunka psa malamuta. „Beskid bez kitu”, będący jej debiutem książkowym, otrzymał Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla naj-lepszej książki dziecięcej wydanej w 2019 roku oraz nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY. W 2021 roku ukazała się jej druga książka, „Beskid bez kitu. Zima”, która w kwietniu tego roku otrzymała nominację do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.

 

Stara cena: 49,90 PLN

Cena: 39,90 PLN

Oszczędzasz: 10,00 PLN! (20.04%)

Loading Updating cart...
kup teraz
Sale

Mapy moich emocji

Tekst i ilustracje: Bimba Landmann

Tłumaczenie z języka włoskiego: Joanna Ganobis

 

Książka wybitnej ilustratorki Bimby Landmann przedstawia podróż bohatera przez krainy różnych emocji. Ponieważ emocje mijają i zmieniają się, podróż obfituje w przygody i zwroty akcji. Jedyne słowa, jakie znajdziemy w tej książce, to nazwy „geograficzne”, takie jak: Morze Marzeń, Wielkie Jezioro Pomysłów, Las Dobrych Znaków, Wzgórza Przyszłości, Małe Miasto Zawstydzenia, czy też Poetycka Fontanna. Nazwy te niosą w sobie niezwykle ważne treści, a w połączeniu z bajecznie kolorowymi i artystycznie dopracowanymi ilustracjami dają obraz głębokich, prawdziwych odkryć, jakich można dokonać w podróży w świat wyobraźni. Oglądając kolejne lądy, czytelnik uczy się rozpoznawać i nazywać emocje.

Ta oryginalna, poruszająca i zajmująca książka ma ogromną terapeutyczną moc. Może być wspaniałym pretekstem do rozmów o tym, co czujemy i o tym, dokąd prowadzą nas uczucia.

Bimba Landmann jest włoską ilustratorką i autorką książek dla dzieci. Wydała ich dotychczas ponad 40, zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Jej prace były wystawiane w National Gallery w Londynie, w Hitabashi Muzeum w Tokio, a także w kilkunastu miastach Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii, Niemiec, Szwajcarii, Turcji, Japonii i Włoch. Jej ilustracje są wykorzystywane również przy produkcji filmów, przewodników interaktywnych, przedstawień teatralnych. W 2017 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rzymie przygotowało indywidualną wystawę jej prac

Stara cena: 54,90 PLN

Cena: 39,90 PLN

Oszczędzasz: 15,00 PLN! (27.32%)

Loading Updating cart...
kup teraz
Sale

Jak drzewo

Tekst i ilustracje: Rossana Bossù

Tłumaczenie z języka włoskiego: Joanna Ganobis

,,Jak drzewo" to sugestywna i poetycka opowieść o pięknie życia w jego różnorodności, o relacjach człowieka z przyrodą. Zawiera ciekawostki i uczy dostrzegania wokół siebie piękna. Kolejne artystyczne, a zarazem realistyczne ilustracje ukazują poszczególne elementy drzew: koronę, pień, korzenie, korę, liście, nasiona. W tej książce drzewo rośnie, oddycha, słucha, śmieje się, myśli, czeka…

Format: 220x220 mm, oprawa twarda, 36 stron

Stara cena: 34,90 PLN

Cena: 29,90 PLN

Oszczędzasz: 5,00 PLN! (14.33%)

Loading Updating cart...
kup teraz
Sale

Beskid bez kitu. Zima

Maria Strzelecka

W łemkowskopolskiej przestrzeni wyobraźni fascynującej młodej pisarki Marii Strzeleckiej odkrywam magię swojego dzieciństwa. Zaczarowana niezwykłą opowieścią, patrzę na świat oczyma zadziwionej dziewczynki. Powracają wspomnienia, wzruszenia, lęki, a nawet zapachy i smaki z okolic Bożego Narodzenia. [Julia Doszna]

Piękna, stara baśń. [Andrzej Stasiuk]

Piękna opowieść z pięknymi ilustracjami o zimowym Beskidzie Niskim, czyli o mojej ulubionej porze roku w jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. To nie tylko opowieść o przyrodzie, ale przede wszystkim o kulturze i ludziach, którzy tam żyli jeszcze nie tak dawno temu. Bardzo polecam. Bez tej książki trudniej byłoby zrozumieć to miejsce dzisiaj. [Adam Wajrak]

 

Maria Strzelecka (ur. 1975) Doktor sztuk plastycznych. Malarka, ilustratorka, autorka filmów animowanych, projektantka plakatów, gitarzystka basowa i wokalistka zespołów punkowych, aktorka, absolwentka warszawskiej ASP. Mama dwójki dzieci i opiekunka psa malamuta. Od ponad ćwierć wieku ma swój kawałek ziemi w Beskidzie Niskim, który jest jej samotnią lub miejscem spotkań z przyjaciółmi. Przemierzyła północne wybrzeże Norwegii sam na sam z rowerem. Przez cztery sezony stanowiła połowę dwuosobowej załogi jachtu wożącego naukowców lub turystów w trudno dostępne rejony Szpicbergenu. ,,Beskid bez kitu”, będący jej debiutem książkowym, otrzymał Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej wydanej w 2019 roku oraz nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

,,Beskid bez kitu. Zima” to podróż w czasie do lat 20. XX wieku, kiedy Babcia Tekla, jedna z bohaterek poprzedniej książki, jest małą dziewczynką. Kraina jest ta sama, jednak teraz pokrywa ją śnieg.

 Oprawa twarda, liczba stron: 128, format 200x250 mm, wyd. 2021

Stara cena: 59,90 PLN

Cena: 42,90 PLN

Oszczędzasz: 17,00 PLN! (28.38%)

Loading Updating cart...
Kup teraz
Sale

Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory

Marianna Oklejak (ilustracje), Jola Jarecka (tekst)

Łasica Dmytro ma niecałe pół metra długości i waży mniej niż dwa kilogramy, ale jego ciekawość świata – jak na dobrego reportera przystało – jest ponad wszelką miarę. Gdy pewnego dnia dociera do niego informacja o żubrze uciekinierze, zaczyna dziennikarskie śledztwo. Rusza w wędrówkę, przez dzikie Karpaty, w poszukiwaniu żubra Pulpita. Na swojej drodze spotka niesamowite zwierzęta, leśne stworzenia Wyszymory i usłyszy wiele ciekawych historii. Łapki zaprowadzą go w Bieszczady. A kto trafi tam raz, zawsze później wraca…
Format 160x215, oprawa:  twarda, liczba stron 96

Stara cena: 39,90 PLN

Cena: 29,90 PLN

Oszczędzasz: 10,00 PLN! (25.06%)

Loading Updating cart...
Kup teraz
Sale

Beskid bez kitu

Autorka: Maria Strzelecka

Oprawa twarda + płótno, liczba stron:128, format: 200x250 mm

Przepiękna literacko-plastyczna opowieść dla dzieci (i ich rodziców) o Łemkowszyźnie obecnej i tej sprzed pół wieku, o jej tajemnicach, kulturze, magii i przyrodzie. O tym, że życie ludzkie może być piękne i zgodne z naturą, wystarczy  tylko chcieć się w nią wsłuchać.

Maria Strzelecka (ur. 1975) Doktor sztuk plastycznych. Malarka, ilustratorka, projektantka odzieży i plakatów, autorka filmów animowanych, gitarzystka basowa i wokalistka zespołów punkowych, aktorka, absolwentka ASP. Mama dwójki dzieci i opiekunka psa malamuta. Od ćwierć wieku ma swój kawałek ziemi w Beskidzie Niskim, który zależnie od potrzeb, jest jej samotnią lub miejscem spotkań z przyjaciółmi. Odbyła samotną podróż rowerową po północnej Norwegii, wędrowała pieszo po Islandii. Przez cztery sezony stanowiła połowę dwuosobowej załogi jachtu wożącego naukowców lub turystów w trudno dostępne rejony Szpicbergenu.

Książkę polecają:

Pewna dziewczyna z miasta przyjechała kiedyś w Beskid Niski i pokochała go. Dobrze, że przyjechała, bo temu przyjazdowi zawdzięczamy „Beskid bez kitu” – książkę tak pełną kolorów i zapachów, jak krajobrazy, które opisuje. Książkę, w której występują fantastyczne, mądre kobiety i odważne, ciekawe świata dziewczynki, a także rośliny i zwierzęta, na równych prawach z ludźmi. Książkę, w której obrazy i słowa są równorzędnymi bohaterami, a jedne drugim nie ustępują urodą. To wspaniała lektura dla dzieci, ale po kryjomu będą ją czytać też dorośli. Oczywiście tylko ci, dla których wycie wilka jest najmilszą muzyką świata.

Monika Sznajderman

Mój Boże, jaki piękny analog!

Andrzej Stasiuk

Jeśli chcesz by Twoje dziecko było szczęśliwe – kup mu tę książkę, a latem zabierz na wakacje w Beskid Niski. Nie do pensjonatu, a pod namiot. Niech nazbiera jagód czy poziomek, rozpali ognisko, posłucha śpiewu ptaków, poobserwuje życie toczące się na łące, w kałuży czy w potoku. Autorka doskonale znająca historię, etnografię i przyrodę Beskidu Niskiego, i co ważne kochająca ten region, wprowadza nas w jego magiczny świat wiodąc ścieżkami Terki i Neli. Przewodnikiem po ginącym świecie łemkowskiej kultury jest babcia Tekla. Od niej dowiemy się co to jest ikonostas czy kywot, ale poznamy także nazwy ziół używanych w tradycyjnym lecznictwie. Wędrując z Terką spotkamy kumaka, cierniokręta czy zaskrońca. Z Nelą odwiedzimy ślady po łemkowskich wsiach i łąki pełne ziół. Z książki tej dowiemy się również o dzikich zwierzętach zamieszkujących lasy Beskidu, o ich zwyczajach i o tym że wymagają szacunku i ochrony. Zapraszamy do wędrówki przez niezwykły świat Beskidu prowadzeni przez Marię Strzelecką!

Marta i Stanisław Krycińscy

 

 

Stara cena: 56,00 PLN

Cena: 42,00 PLN

Oszczędzasz: 14,00 PLN! (25.00%)

Loading Updating cart...
kup teraz
Sale

Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci

,,Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci”, autorstwa Andrzeja Potockiego z fantastycznymi ilustracjami Surena Vardaniana, to jedyna w swoim rodzaju, przepięknie ilustrowana książka skierowana do najmłodszych mieszkańców Rzeszowa. To dwadzieścia cztery niezwykle ciekawe opowieści o tym jaki był dawny Rzeszów, kto nim władał i jak się w nim żyło.

Kamień rzucony do wody zatacza coraz szersze kręgi.

Ta książeczka może okazać się takim właśnie kamieniem.

Mój dom, moja ulica, moje miasto.

Wszystko ma swoją historię, bo od czegoś się zaczęło.

 

Stara cena: 45,00 PLN

Cena: 34,90 PLN

Oszczędzasz: 10,10 PLN! (22.44%)

Loading Updating cart...
kup teraz
Sale