Inne

Żołnierze Wyklęci Z dziejów partyzantki antykomunistycznej w powiecie przeworskim 1944–1956

Autor: Irena Kozimala

Czytałem i recenzowałem wiele opracowań o polskim wojennym i powojennym podziemiu niepodległościowym. Książka dr Ireny Kozimali wyróżnia się pod wieloma względami. W pasjonujący sposób odtwarza wycinek historii powiatu przeworskiego. Jestem przekonany, że stanie się mistrzowskim wzorem dla innych monografii ,,małych ojczyzn”. Autorka za sprawą stylu, ale też swoją profesjonalną, iście detektywistyczną pracą historyczną spowodowała, że poznajemy mało dotąd znane wydarzenia z trudnej, właściwie tragicznej przeszłości powiatu przeworskiego. Kreśląc losy żołnierzy niezłomnych, dr Irena Kozimala sięgnęła po nowe źródła, pozyskała unikalne fotografie. Sprawiła, że otrzymujemy książkę, do której będą sięgać kolejne pokolenia i która długo jeszcze będzie budzić gorące dyskusje. [Prof. dr hab. Grzegorz Ostasz]

 

Irena Kozimala, dr historii, wykładowca i Dyrektor Instytutu Humanistyczno-Artystycznego Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Rozprawę doktorską pod kierownictwem naukowym prof. dr hab. Tomasza Strzembosza obroniła w 2002 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Autorka książek: „Skauting polski w Galicji Wschodniej”, „Lwowska Chorągiew Harcerek ZHP 1911–1939”, „Polski skauting męski w Galicji Wschodniej 1911–1920”, „Lwowska Chorągiew Harcerzy ZHP 1921–1939”, „Kadra instruktorska Lwowskiej Chorągwi Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego w latach 1918–1945” oraz wielu artykułów.

 

Format 160x240, oprawa:  twarda, liczba stron 400 + 32 strony wkładek fotograficznych

Stara cena: 59,90 PLN

Cena: 49,90 PLN

Oszczędzasz: 10,00 PLN! (16.69%)

Loading Updating cart...
Kup teraz
Sale

Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867-1939

Łukasz Połomski

 

Okres autonomii galicyjskiej był dla Nowego Sącza czasem wielkiego skoku cywilizacyjnego. Dzięki polityce państwowej i samorządowej miasto rozwijało swoją infrastrukturę, a katalizatorem przemian stała się kolej. Pęd ku nowoczesności trwał do wybuchu I wojny światowej, to była prawdziwa „belle epoque” miasta. Po 1918 r., w odrodzonej Polsce, sądeczanie musieli stawić czoła wielu problemom z jakimi wcześniej się nie spotykali. Wszystkie opisane w książce zjawiska społeczne sprowadzają się do pytania, czy mieszczanie sądeccy i ich miasto byli nowocześni, a może zacofani?

***

Autor przedstawia fakty i dane historyczne, próbując zarysować portret socjologiczny mieszczan w dwóch epokach: zaborów i międzywojnia. Wnikliwy czytelnik znajdzie odniesienia do współczesnych czasów, odkryje źródła kształtujące dzisiejszy obraz Nowego Sącza i mentalność jego mieszkańców.

***

Dr Łukasz Połomski – historyk, nauczyciel i publicysta. Absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Twórca i dyrektor programu historycznego „Sądecki Sztetl”, poświęconego wieloetnicznej historii ziemi sądeckiej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Sądecczyzny i mniejszości narodowych.

 

Oprawa twarda, liczba stron:560, format: 160x240

Stara cena: 89,00 PLN

Cena: 51,00 PLN

Oszczędzasz: 38,00 PLN! (42.70%)

Loading Updating cart...
kup teraz
Sale

BARWA WOJSKA RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW W XVIII WIEKU ORAZ LEGIONÓW POLSKICH 1797-1807

Jan Czop

Album ,,Barwa Wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku oraz Legionów Polskich 1797-1807" (570 sylwetek żołnierzy) jest pierwszą częścią cyklu albumów przedstawiających żołnierza polskiego w okresie stu trzydziestu lat, od początków kształtowania się jego munduru w XVIII wieku po wojnę polsko-rosyjską w 1831 roku, która zamknęła pewien okres wojskowości polskiej. Wiek XVIII jest znaczący dla rozwoju polskiego munduru. Od kontusza, żupana i czapki z opuszką futrzaną oraz rajtroka, pludrów i kapelusza do do kurtki ułańskiej z rabatami, rajtuz z lampasami i rogatej czapki. Mundur ten, rozsławiony przez szwoleżerów i ułanów w wojnach napoleońskich, znalazł stałe miejsce w europejskich armiach – austriackiej, niemieckiej, rosyjskiej, francuskiej, brytyjskiej, a nawet tureckiej. Dołączony do albumu aneks zawiera kopie lub odpisy regulaminów, ordynansów i przepisów mundurowych tego okresu. Należy zaznaczyć, że jest to pierwszy zbiór tego rodzaju w polskiej literaturze przedmiotu. NOWE, UZUPEŁNIONE WYDANIE, 2017

Format: 297x210
Liczba stron:132
Oprawa:twarda

Stara cena: 69,90 PLN

Cena: 52,43 PLN

Oszczędzasz: 17,47 PLN! (24.99%)

Loading Updating cart...
kup teraz
Sale

KOLORY PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ NA MORZU

KSIĄŻKA WYDANA W SETNĄ ROCZNICĘ BITWY JUTLANDZKIEJ W albumie przedstawiono najbardziej fascynujące epizody działań wojennych na wszystkich akwenach I wojny światowej – od ostrzelania przez Niemców portu w Lipawie 2 sierpnia 1914 r. do samobójstwa niemieckiej Hochseeflotte w Scapa Flow 21 czerwca roku 1919. Ponad 200 pocztówek z tej epoki pozwoli inaczej spojrzeć na wydarzenia, które odbywały się sto lat temu. Album umożliwi przypomnienie nie tylko takich wielkich bitew jak jutlandzka, ale i znacznie mniejszych, choć nie mniej dramatycznych zajść.

Data wydania: 2016
Format: 210x297
Ilość stron: 200
Języki: polski, angielski, niemiecki, rosyjski
Oprawa: twarda
Oryginalny język: Polski

Stara cena: 59,90 PLN

Cena: 44,93 PLN

Oszczędzasz: 14,97 PLN! (24.99%)

Loading Updating cart...
Kup teraz
Sale

OPERACJA BIESZCZADY ’40. HARCERZE W BIESZCZADACH

Małgorzata Jarosińska

Format: 155 x 215 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
180 stron

 

Operacja ,,Bieszczady ’40” – to największa i najbardziej znana akcja harcerska lat powojennych, która rozpoczęła się w 1974 roku i miała trwać 10 lat – do czterdziestolecia Polski Ludowej. Miała włączyć harcerzy w zagospodarowanie i ożywienie kulturalne Bieszczadów i równocześnie umożliwić im przeżywanie wakacji wśród wspaniałej przyrody dzikich i niedostępnych wtedy gór. Niestety, dobrą i pożyteczną w założeniach ideę, obudowano taką ilością propagandy, sloganów i pustych haseł, a także zaplanowano na tak ogromną skalę, że musiała przekroczyć rozsądne granice i została uznana jako przykład propagandy sukcesu.

Książka nie mówi jednak tylko 10 latach operacji ,,Bieszczady’ 40”, harcerze bowiem związali się z tą krainą dużo wcześniej i są tutaj do dnia dzisiejszego. Chce przypomnieć kiedy pojawili się w Bieszczadach po II wojnie światowej, co tutaj robili i jakie skutki do dzisiejszego dnia, ma obecność młodych ludzi w szarych, zielonych i granatowych mundurach. A jeżeli lektura tej opowieści przypomni komuś własną młodość, jeżeli „oczyma duszy” zobaczy ognisko i niesamowite bieszczadzkie niebo, to będzie znaczyło, że trud nasz nie poszedł na marne.

Małgorzata Jarosińska jest historykiem, instruktorem ZHP w stopniu harcmistrza i społecznym instruktorem Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Całe życie zawodowe związana z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, a życie „społeczne” i prywatne – z harcerstwem, dziećmi i górami.

Z doświadczenia wie, jak ważne dla historii jest zabezpieczanie źródeł i zbieranie relacji oraz wspomnień od uczestników pewnych wydarzeń. Właśnie dlatego, żeby ocalić od zapomnienia wiele lat harcerskiej działalności w Bieszczadach, podjęła się napisania tej książki – świadoma narażania się na krytykę z wielu stron. Książka nie jest opracowaniem naukowym, ale też nie jest fikcją literacką. Jest opowieścią o harcerzach i Bieszczadach, opartą po części na źródłach archiwalnych, a w dużej części na wspomnieniach ludzi, którzy tam przeżywali swoją młodość w mundurach harcerskich.

Stara cena: 39,90 PLN

Cena: 29,90 PLN

Oszczędzasz: 10,00 PLN! (25.06%)

Loading Updating cart...
kup teraz
Sale

Żydzi w Podkarpackiem

Andrzej Potocki

Lapidarny przegląd dziejów społeczności żydowskiej na terenach, które przez wieki były pierwszą i jedyną ojczyzną setek tysięcy poszukujących bezpiecznego domu Izraelitów.

format 140 x 204, 224 s., oprawa miękka

Stara cena: 20,00 PLN

Cena: 14,00 PLN

Oszczędzasz: 6,00 PLN! (30.00%)

Loading Updating cart...
Kup online
Sale