Na stoisku LIBRY PL na KERMESZU w OLCHOWCU, 18 maja 2014,  Andrzej Karczmarzewski podpisywał swoją najnowszą, jeszcze pachnącą farbą drukarską, książkę.  Świat Łemków, bo o nim mowa cieszył się  wśród uczestników kermeszu dużą popularnością.

Setki wspaniałych, częstokroć niepublikowanych fotografii  udało nam się zdobyć  z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum w Nowym Sączu – Sądeckiego Parku Etnograficznego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, jak  i prywatnych kolekcjonerów. Wśród nich znajdują się zdjęcia wykonane przez Romana Reinfussa, Tadeusza Seweryna czy  Stanisława Leszczyckiego. Tekst dra Andrzeja Karczmarzewskiego został opracowany na podstawie całej dostępnej literatury nie tylko polskojęzycznej. W tekście przytaczane  są także tłumaczone z ukraińskiego,  po raz pierwszy do tych publikacji, łemkowskie  przyśpiewki i pieśni obrzędowe i mity.Z OKŁADKI:

Łemkowie to grupa górali ruskich niezwykle barwna pod względem obrzędów, stroju, wierzeń, ale też kultury materialnej, której śladem są wspaniałe drewniane cerkwie, jak choćby te w Powroźniku, Kwiatoniu,  Skwirtnem i Komańczy. Górale ci, których podstawowym zajęciem była uprawa roli i hodowla zwierząt, słynęli także z rzemiosł, jak  wytwarzanie łyżek w Nowicy, mazi i dziegciu w Łosiu, czy kamiennych krzyży i żaren w Bartnem. W latach międzywojennych na terenie Polski mieszkało ponad 100 tysięcy Łemków.  Dzisiaj, część z nich,  mimo tragicznej historii przesiedleń i akcji  ,,Wisła”, wróciła na  tereny Beskidu Niskiego.

Bogaty materiał źródłowy, z którego korzystał autor dr Andrzej Karczarzewski, jak i niezwykły zbiór  reprodukowanych fotografii,  pozwalają wierzyć, że książka stanowi  próbę podsumowania wiedzy etnograficznej na temat Łemków i  Łemkowszczyzny.  Podkreśla  rolę tradycji łemkowskiej kultury, obrzędów, pieśni, stroju i wierzeń, ale też budownictwa drewnianego,  jako nieodzownego elementu współczesności terenów Beskidu Niskiego, Sądeckiego i Bieszczadów

KSIĄŻKA ZOSTAŁA WPISANA W OBCHODY ROKU KOLBERGA

http://issuu.com/libra123/docs/__wiat___emk__w_pdf